14 Mart

Dirençli 5 kiloyu vermenin yolları


Diyet yapanların çoğu "5 kilo vermek" üzerine yoğunlaşır. Uzun süre diyet yapıp zayıflayanlarda da genellikle hedeflenen kiloya yakın son 5 kiloda direnç oluşur. Bir başka şekilde açıklamak gerekirse ideal kiloya ne kadar yaklaşılırsa o kadar çok direnç oluşabilir. Peki o "5 kiloyu" nasıl vereceksiniz?

SU TÜKETİMİNİZİ ARTTIRIN

Günde 1.5-2 lt su tüketiminizi 2-2.5 lt’ye çıkarın

GÜNDE 2 FİNCAN YEŞİL ÇAY İÇİN

Günümüzde birçok bitki için metabolizma hızlandırıcı denilse de asıl metabolizma hızlandıran tek çay yeşil çaydır. İçerindeki epigallo kateşin gallat (EPKG)adı verilen bileşen metabolizma hızlandırmasının yanı sıra vücuttan ödem atılmasına da yardımcı olmaktadır.

SPOR YAPIN

Son 5 kilo kaybı için sadece yediklerinizi azaltmak doğru bir yol değildir. Bu durumda gün içerisinde yakmış olduğunuz kalorinin miktarını arttırmak için egzersiz yapmalısınız. Her gün en az 45 dakika yürüyün veya herhangi bir spor yapın

PROTEİN TÜKETİN

Proteinli besinlerin temojenik etkisi daha yüksektir. Yani siz et gurubu besin tükettiğinizde vücudunuz bunu sindirmek için daha fazla kalori harcar. Bu durumda son gitmeyen 5 kilonuzun gitmesinde size katkı sağlayacaktır.

UYKU DÜZENİNİZE DİKKAT EDİN

Günde ortalama 6-8 saat uyumaya dikkat edin. Geç uyumalarınız gece yemelerinizi arttırmaktadır buda sizin o son 5 kiloyu vermenize engel olmaktadır

MOTİVASYONUNUZU BOZMAYIN

“Bir kereden bir şey olmaz” deyip de tüketmiş olduğunuz o küçücük besinler kilo vermenizin baş düşmanıdır. Çünkü kalorisi çok olmasa sürekli olarak insülin salgılamanıza ve vücudunuzun yağlanmasına neden olacaktır. Artık son 5 kilonuz için diyetinize daha fazla sadık kalmalı ve bir süre hata yapmaktan kaçınmalısınız. 

BAĞIRSAK HIZLANDIRAN BESİNLER TÜKETİN

Posadan ve liften zengin beslenmeyi arttırın.

TARTILMAYIN

İşte son 5 kiloda yapılan en büyük hatalardan biri. Kilo gitmedikçe takıntı haline gelir ve siz tartıya çıktığınızda kilonuzun gitmediğini gördükçe inancınızı kaybedersiniz. Ve “sanırım ben kiloyu veremeyeceğim” mesajını bilinçaltına gönderirsiniz. İşte bu saatten sonra o son 5 kilo her zaman sizinle olacaktır.

 İLETİŞİM

8229/1 Sk. Ece Sitesi A Blok 21/C Ataşehir / İzmir
(Kent Hastanesi Çaprazı - İztik Karşısı)

0 533 030 61 05 • 0 232 329 19 00 • 0 232 329 19 35
Uzmana Danışın

Uzmana Danışın

gonet parma